Debrecen, 2024. november 4. – Az időjárásfüggő, megújuló alapú termelői kapacitások gyors növekedése országszerte kihívás elé állítja az áramhálózatokat. Az OPUS TITÁSZ Zrt. a hálózatán végzett folyamatos fejlesztésekkel tovább segíti a villamosenergia-rendszerbe integrálható áramtermelői potenciál növelését. A társaság a villamosenergia-szektor digitalizációjából is kiveszi a részét. Az elmúlt időszakban több mint 35 ezer okosmérő telepítését valósították meg mintegy 2 milliárd Ft-ból, ezzel nem csupán az ellátásbiztonság javult, hanem a klímapolitikai és fenntarthatósági célok eléréséhez is hozzájárultak.
Magyarország stratégiai célja, hogy a megújuló alapú energiaforrások arányát 2030-ra legalább 29%-ra növelje – többek közt a hazai beépített fotovoltaikus kapacitás 12 000 MW-ra növelésével –, ezért elengedhetetlen a villamosenergia-hálózatok fejlesztése. A célok eléréséhez az OPUS TITÁSZ Zrt. is hozzájárul hálózatai folyamatos fejlesztésével, megújításával.
A naperőművek száma és beépített kapacitása az európai uniós vállalásokat is messze meghaladó mértékben bővül Magyarországon. Emellett a lakosság és az ipari nagyfogyasztók energiaigénye szintén folyamatosan növekszik, így az időbeni és területi egyenlőtlenségek kezelése évről évre egyre nagyobb kihívást jelent az elosztóknak. Az időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelés decentralizáltan kapcsolódik az elosztóhálózatokra, ezért a megújuló termelői kapacitás növekedésével a villamosenergia-értéklánc többi elemének egyidejű és összehangolt fejlesztése is szükséges.
A villamosenergia-hálózat rugalmasságának növelésére és a villamosenergia-igény optimalizálására az egyik leginkább célravezető eszköz az okosmérők, más néven smart fogyasztásmérők tömeges alkalmazása. Ez többek közt módot ad dinamikusan változó tarifák bevezetésére, amivel átterelhető egyes ügyfélkörök fogyasztása a terhelés szempontjából kedvezőbb időszakokra, ami nem csupán a rugalmasságra és az ellátásbiztonságra van kedvező hatással, hanem lehetővé teszi további megújuló alapú termelő egységek rendszerbe integrálását, illetve kiválthatóvá teszi a kiegyenlítéshez szükséges csúcserőművek építését is. Az okosmérők elterjedése tehát közvetve hozzájárul az optimális erőmű-mixhez és a villamosenergia költségek megfizethető szinten tartásához.
Az OPUS TITÁSZ Zrt. az RRF-6.3.1-23-2023-00004 „Okosmérés elterjesztése az OPUS TITÁSZ Zrt ellátási területén 2021-26 években” pályázat keretében elosztóhálózati beruházási projektet hajt végre, amelynek célja az okos fogyasztásmérők beszerzése és telepítése. A társaság 2024. június 30-ig mintegy 2,02 milliárd Ft értékben, 100%-os támogatási intenzitással 35 793 db smart fogyasztásmérőt telepített.
A 35 793 db smart mérőeszközt HMKE rendszerrel rendelkező, 3x32A-t elérő, de 3x80A-t meg nem haladó számított teljesítményű, és az előző éves elszámolási időszakban 5000 kWh/év fogyasztást elérő vagy meghaladó fogyasztókhoz telepítette az OPUS TITÁSZ.
A smart fogyasztásmérő berendezés olyan mérőeszköz, mely kétirányú mérés mellett kétirányú kommunikációra is alkalmas. Negyedórás fogyasztási és termelési adatok biztosítása mellett lehetőséget nyújt a készülék távolról történő vezérlésére, kapcsolására is. Az adatok zárt rendszerű telekommunikációs hálózaton keresztül kerülnek az áramhálózati társaság mérési központjába, mely feldolgozza, tárolja azokat, és továbbítja a rendszerirányító, valamint a kereskedő és a számlázási rendszer részére, emellett a rendszer online hozzáférést biztosít a mérési adatokhoz a felhasználók számára is.
Az okosmérők növelik a villamosenergia-rendszer szabályozhatóságát azáltal, hogy az általuk szolgáltatott adatok rövid átfutási idővel jelzik az igényszint változását, amire a vezérelhető tárolók, keresletoldali beavatkozást lehetővé tevő eszközök gyors választ képesek adni. A villamosenergia-hálózat szabályozhatóságának és rugalmasságának növelése révén – a kiegyenlítéshez szükséges erőművi kapacitás-igény mérséklésén túl – hosszú távon hozzájárulnak a fosszilis energia alapú felhasználást csökkentő időjárásfüggő megújuló energiatermelésből származó villamosenergia-felhasználás növekedéséhez, és segítik a hálózat állapotának figyelemmel kísérését, a felmerülő hibák lehető legrövidebb időn belüli javítását is.
Az okosmérők összehasonlítható, folyamatosan nyomon követhető, részletes információkat szolgáltatnak a villamosenergia-felhasználásról és -költségről, illetve ezek időbeli változásáról, ezáltal takarékosságra és a fogyasztás alacsonyabb villamosenergia tarifához kapcsolódó időszakokra történő átütemezésére, tudatos fogyasztásra ösztönöznek.
Az új infokommunikációs és digitális megoldások ösztönzik az intelligens energiarendszerekhez kapcsolódó további fejlesztéseket is, elősegítve a digitális átmenetet a villamosenergia-szektorban.